Zde je několik rad, které Vás na první návštěvu připraví
Po přečtení tohoto článku budete na první návštěvu u fyzioterapeuta připraveni, ničím zásadním Vás asi nepřekvapí a Vaši informovanost jistě také ocení.
Často se v práci potkávám s klienty, kteří nikdy na fyzioterapii nebyli a ptám se jich, zda tedy tuší, co je čeká. Nejčastější odpovědí je zavrtění hlavou, pokrčení rameny a podobné projevy nejistoty. Klientům se vždy snažím vysvětlit, jak bude náš společný čas probíhat, aby věděli, na co se mohou připravit a trochu se tím uklidnili.
Ačkoliv fyzioterapeut není lékař, některé námi používané postupy jsou podobné, jako v lékařské ordinaci. Každý fyzioterapeut je samozřejmě individuální osobnost, a tak se i tyto postupy mohou více či méně lišit. Dále bude mírný rozdíl i mezi prvním setkáním na klinice soukromé, bez spolupráce s pojišťovnami, na ambulanci v nemocnici či na lůžkovém oddělení.
Existují však určité společné faktory a prvky, se kterými se potkáte ve všech těchto případech. Patří mezi ně zejména vstupní rozhovor neboli anamnéza. Na tu je velmi vhodné se připravit a více si o ní povíme dále v článku. Prvním bodem je Váš současný stav – to, co Vás k fyzioterapeutovi přivedlo. Například bolest některé části těla, stav po úrazu či operaci, možná chcete poradit, jak se správně protahovat a kompenzovat Vaše sportovní aktivity nebo jste maminka po porodu a chcete o sebe správně pečovat a cvičit ke svému prospěchu tak, abyste si neublížila. Ať už Vás přivádí cokoliv, vždy potřebujeme znát celý příběh.
Vše o Vašem problému.
Zkuste si předem ujasnit, jak dlouho již problém trvá, jak začal, kde je bolest a jaký má charakter, co Vaše potíže zhoršuje (například nějaký pohyb, poloha, předešlý léčebný přístup – masáž, injekce, léky) a co Vám naopak pomáhá (např. klid či naopak pohyb, úlevová poloha, nahřátí či chlad). Všechny tyto informace pro nás mohou být cenné a mohou nám pomoci s přesnější diagnostikou Vašich potíží, a tak se nebojte detailně své obtíže vylíčit, není třeba vynechávat zdánlivé detaily, protože to mohou být nakonec velmi cenné střípky do celé skládanky.
Poté, co si povíme vše o současných obtížích, většinou přejdeme k odběru anamnézy (z řeckého anamnésis, což znamená rozpomínání či vzpomenutí). Z názvu již možná tušíte, že Vás čeká vzpomínání, a to na Vaší historii. Ptáme se zde na Vaši osobní anamnézu (vážná onemocnění, která jste prodělali, chronické nemoci, často se vracející nemoci, úrazy, operace), užívané léky, alergie, sportovní anamnéza a Váš pohybový režim, pracovně sociální anamnéza (pracovní poloha, stereotypní pohyby, asymetrická zátěž), u žen gynekologická anamnéza (menstruační cyklus, těhotenství a porody), abusus (alkohol, cigarety, káva), rodinná anamnéza (závažná dědičná onemocnění).
Zkuste především zavzpomínat na veškeré úrazy, které se Vám přihodily. Nemusí jít pouze o zlomeniny. Důležité mohou být i úrazy takzvaných měkkých tkání – podvrtnutý kotník, vykloubené rameno, otřes mozku, ale například i řezné rány či drobné bolestivé stavy nohou (bradavice, kuří oko, zlomený prst nohy).
Dále zkuste zavzpomínat na své rané dětství. Zda jste prodělali nějakou operaci například v novorozeneckém věku či s Vámi rodiče museli cvičit například Vojtovu metodu reflexní lokomoce, zda jste třeba museli mít širší vázání plen či třmínky kvůli kyčlím. Neděste se, pokud o ničem nevíte, pokud šlo o něco závažného, Vaši rodiče by Vám o tom pravděpodobně vyprávěli.
Tyto zdánlivě nepodstatné drobnosti mohou postupem času do velké míry ovlivnit stav našeho pohybového aparátu. Pokud máte lékařské zprávy, popis zobrazovacích vyšetření (rentgen, magnetická rezonance či CT), doporučení či poukazy (FT či K poukaz) týkající se současných obtíží, vezměte si je s sebou.

Po úvodním rozhovoru většinou následuje vyšetření. Mělo by probíhat ve spodním prádle bez ponožek (Vás jako klienta, fyzioterapeut zůstává oblečen, pokud ne, hledejte si jiného :D). Bez ohledu na to, zda Vás bolí noha, bederní páteř rameno či páteř krční. Vždy potřebujeme vidět celé tělo, abychom byli schopni posoudit Váš celkový stav.
Vyšetření se může velmi lišit podle potíže, kterou se bude fyzioterapeut zabývat – základem je vyšetření držení těla – ve stoje, při chůzi a v jejich modifikovaných verzích. Poté se využívají testy speciální – neurologické vyšetření, speciální testy na velké klouby těla (rameno, koleno, kyčel atd.). Na nutnost vysvlečení do spodního prádla je především dobré upozornit i děti, pokud jdete na terapii s nimi, můžete tak předejít nepříjemnému zážitku a vzniku traumat.
Pokud je Vám tato představa nepříjemná, můžete si s sebou vzít kraťasy (ideálně ale skutečně krátké, nikoliv až ke kolenům). Zkuste se však netrápit, že Vás bude někdo hodnotit za to, jak Vaše tělo vypadá. Hodnotit Vás sice musíme, avšak zcela jinak. A mohu Vám prozradit malé tajemství? Většina fyzioterapeutů má dobré srdce (proto děláme práci v „pomáhající“ profesi) a druhá důležitější informace je, že na lidské tělo pohlížíme s respektem a úžasem, ať už má konvenční tvar či zdaleka ne.
Takže nádech a výdech, nemějte z nás strach – za nějaký ten faldík Vás rozhodně soudit nebudeme. Pokud se držíte základních hygienických návyků – sprcha, deodorant atd. nemáte se skutečně čeho obávat.

Až je toto vše hotové a fyzioterapeut už začíná mít obrázek o Vašem problému, přichází na čas terapie. Zde se využívají různé techniky k tomu, aby se Vám rychle ulevilo od bolesti a zároveň byla odstraněna její příčina.
Používají se techniky měkkých tkání, masáž, mobilizační techniky, cvičení analytické a na neurofyziologickém podkladě, v neposlední řadě pak prostředky fyzikální terapie (elektroléčba, ultrazvuk, magnetoterapie, laserová terapie, hydroterapie a další).
Další návštěvy se od té první liší už jen tím, že vyšetření se neprovádí celkové. Zeptáme se Vás na to, co se změnilo za uplynulý čas od poslední návštěvy a můžeme si otestovat nějaký pohyb, který nám osvědčí efekt terapie a potom zbývá více času na terapii. Často také postupně objevujeme další informace, které jsme si na první návštěvě neřekli, takže se nebojte, pokud si na něco hned nevzpomenete.
Pevně věřím, že nyní jste na setkání připraveni, pokud Vám v článku něco chybí, pište komentáře a můžeme jej společně doplnit. Přeji Vám, ať je terapie úspěšná a brzy se vrátíte k pohybu bez bolesti.

Jsem fyzioterapeutka s vášní pro seberozvoj. Svým klientům pomáhám porozumět jejich tělu, vnímat jej i s ním správně zacházet. Provázím je na cestě k pohybu a radostnému bytí s lehkostí a bez bolesti.