Neumíš odpočívat? Tak si pěkně koleduješ!

Neumíte si odpočinout? Neustále se cítíte pod tlakem, neschopní zastavit a uvolnit se? Nejste sami. Mnoho z nás zapomíná na důležitost kvalitního odpočinku a relaxace, žijeme v uspěchané době. V tomto článku bych vám ráda nabídla nejen různé techniky a tipy, jak relaxovat a najít vnitřní klid, ale také vám ukážu, jaký pozitivní dopad může mít pravidelný odpočinek na vaše fyzické i duševní zdraví. Ponořte se se mnou do světa relaxace a objevte, jak malé změny ve vašem každodenním životě mohou přinést velké výsledky.

ai generated, woman, work-8768448.jpg

To jsou věty, které v různých podobách slýchám od svých klientů. Znáte to taky? Možná si řeknete, že ne. Ale upřímně, vzpomenete si, kdy jste naposledy nedělali nic? Jen tak byli.. V klidu si snědli jídlo (ne u televize, počítače, podcastu nebo při brouzdání telefonem). Jen tak seděli a pozorovali oblohu nebo výhled do přírody. Jen tak seděli a koukali „doblba“. Jen tak si vypili sklenici vody, čaj nebo kávu s plným soustředěním se na tu jednu věc. Vzpomněli jste si? Bylo to dnes? Včera? Před týdnem? Tak to je super, můžete se pochválit. No vážně, udělejte to.

Mám totiž pocit, že většina z nás se pořád někam žene, takže v klidu si za 15–20 minut sníst jídlo je pro nás ztráta času. Říkáme si: „Alespoň si u toho přečtu ten článek (nebo hůř zprávy), poslechnu si podcast, odpovím na maily…“ Doplňte si libovolnou činnost, která nesouvisí s činností první – konzumací jídla. Přiznávám, že i pro mě samotnou je to často výzva, ale pokaždé, když se mi to podaří, mám z toho opravdu dobrý pocit a motivuje mě to v tom nadále pokračovat, a i další jídlo si vychutnat v klidu.

Ale odpočinek se netýká pouze toho, že vědomě děláme jednu činnost, jsme v přítomném okamžiku a náš mozek nezahlcujeme neustále dalšími informacemi. Ač je to činnost vskutku bohulibá.

Může to být sport, ať už jeho dynamické, výbušnější formy či jemné a pomalé. Mezi ty dynamické můžeme zařadit cyklistiku, běh, Zumbu, box, aerobic.. Z jemných technik musím jako lektorka zmínit například jógu, ale také čchi – kung a tai – ji (patřily by sem i šachy? Doplňte si libovolné aktivity, všechny se vypsat ani nedají 😀 ). Ale odpočinkem může být i to, že si sednete nebo lehnete a chvíli neděláte vůbec nic. Velmi užitečné mohou být procházky v přírodě. Dále sem řadíme meditační techniky, ať už meditaci pohybovou, vedenou či pouze snahu o zklidnění mysli. Pokud byste chtěli vyzkoušet jen krátkou relaxaci, jednu mám zdarma tady.

Koncentrační techniky – koncentrace na plamen svíčky, na květ růže.. Dechové techniky – existuje mnoho směrů, Pranayama, techniky dle metody Buteyko, Wim Hof.. Poslech relaxační hudby – doporučuji například tuhle. Vážná hudba funguje také skvěle. Ale každý si najde, co mu vyhovuje. Četba knihy. To, že si zajdu na masáž, kraniosakrální terapii, dám si vanu.. Sledování nějakého zajímavého dokumentu, pozitivního filmu či seriálu (u hororu si člověk skutečně moc neodpočine, všem milovníkům hororů se omlouvám). A s tím koukáním „na bednu“ bych to taky moc nepřeháněla, vím o čem mluvím, ale o tom třeba někdy jindy.

Možná vás napadá něco, co jsem tu nezmínila, to je parádní a budu ráda, pokud se o tom zmíníte v komentáři, můžete tím někomu pomoci. Pokud si nejste jistí, kde začít, můžete si položit několik otázek. Co vám pomůže si skutečně odpočinout a zrelaxovat? Máte nějaký konkrétní cíl, ke kterému byste se díky pravidelné relaxaci a odpočinku chtěli dostat?

Moje duševní a vlastně i fyzické zdraví se dramaticky vylepšilo díky pravidelné praxi jógy, relaxaci, meditacím, dechovým technikám a praxi přítomného okamžiku. Pomáhá mi ale i plavání, které doplňuji o imaginativní praxi. Představuji si, že voda ze mě očišťuje všechno napětí, stres či negativní energii. Kdybyste to chtěli vyzkoušet, doporučuji noření hlavy pod vodu, to ticho je božské. Velmi mě také nabíjí pobyt v přírodě – ať už jdu pěšky nebo jedu na kole. Je užitečné hledat, co bude fungovat vám, každý to máme jinak.

stone tower, balance, meditation-4519290.jpg

Pokud je vám jedna forma bližší a už ji pravidelně zařazujete do svého života, tak je to báječné, to je polovina úspěchu. Můžete se zase pochválit. Kdy jste se naposledy u čtení článku chválili? 😀  Vřele vám ale doporučuji zkoumat i další metody či techniky, které vám na první dobrou příliš nesedí. Alespoň jim ještě dejte šanci, možná vás překvapí.

Tak například, pokud vám dělá problém se zastavit, máte rádi akci a výbušnost, může pro vás být benefitem zkusit si jemnou jógu, meditaci nebo klidnou procházku po lese.

Pokud si naopak jako já libujete v jemné, pomalé józe, meditaci nebo vás baví čučet na mraky, může vám zase prospět, když se při nějakém sportu třeba zadýcháte a rozproudíte krev. Tím si zase dopřejete více dynamiky.

Vždy je to o hledání harmonie. Vyzkoušet a alespoň do jisté míry zařadit i druhou polaritu vás může jedině obohatit.

Možná si říkáte, že to všechno zní moc hezky, ale kde na to brát čas? Jasně, existují fáze života, kdy je to celkem výzva (čti skoro nemožné, zdravím všechny rodiče malých dětí), ale většinou je to o tom, udělat si z dané věci prioritu. Ruku na srdce, kolik času denně strávíte brouzdáním v telefonu nebo koukáním na již zmíněnou „bednu“? Na následujících řádcích si povíme, co vám může relaxace přinést do života, třeba vám poskytnu přesně tu motivaci, kterou potřebujete. Teď je ten správný čas začít si dělat čas pro sebe (ne až jednou.. „jednou“ neexistuje, máte jenom „teď“). Pamatujte si, že i malá změna ve vašich každodenních rutinách může mít velký vliv na vaše fyzické a duševní zdraví. Začněte třeba tím, že si řeknete: „Pokaždé, když si vařím čaj nebo kávu, budu chvíli vnímat a pozorovat svůj dech.“ Nebo: „Alespoň jedno jídlo denně sním v klidu a budu se na něj soustředit.“ Takto můžete nastoupit na cestu k větší spokojenosti a pevnějšímu zdraví. Postupně můžete přidávat další metody a techniky.

Ano ta pravda, kterou neradi slyšíme je, že mnohem pozitivnější a větší efekt má drobná změna, kterou ale zařazujeme pravidelně a dlouhodobě než jedna hurá akce a pak dlouho nic.

Zahraju si teď trochu na Horsta Fuchse (RIP) a popíšu vám, co všechno díky relaxaci můžete získat

1. Snížíte svou hladinu stresu: Relaxace snižuje hladinu stresových hormonů v našem těle, což má samozřejmě pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví. Díky relaxačním technikám můžeme lépe zvládat náročné situace v našem každodenním životě. To se hodí, ne?

2. Zlepšíte si spánek: Relaxace připravuje naše tělo i mysl na odpočinek, což vede k hlubšímu a kvalitnějšímu spánku. Asi všichni víme, že kvalitní spánek je esenciální pro regeneraci těla, zlepšení paměti a soustředění. Tak proč to nezkusit?

3. Posílíte svůj imunitní systém: Když jsme relaxovaní, náš imunitní systém lépe bojuje proti infekcím a nemocem. Relaxace poskytuje tělu více energie, kterou může využít v boji proti chorobám. Supr, už žádný prášky 😀 (kde mám to „Horstování“ zastavit? Asi teď, že. Humor mám sice moc ráda, ale nechci zlehčovat důležitost tématu, tak teď už vážně. Mrkněte na další bod.)

4. Zlepšíte svou schopnost koncentrace a produktivitu: Relaxace umožňuje našemu mozku odpočinout si a resetovat se, což vede k lepšímu soustředění a výkonnosti. Při práci tak budete efektivnější a produktivnější.

5. Zlepšíte si náladu: Relaxace uvolňuje endorfiny, obecně známé „hormony štěstí“, které navozují pocit pohody a radosti. Díky tomu se cítíme lépe a máme více energie.

6. Zlepšíte své vztahy: Když jsme relaxovaní, máme kapacitu na více trpělivosti a porozumění pro druhé lidi. Relaxace může pomoci snížit napětí v našich vztazích a zlepšit komunikaci. Pokud navíc meditací jdeme blíže k vnímání a uvědomování si sebe sama, můžeme si lépe nastavovat hranice a komunikovat se svými blízkými své potřeby.

7. Zlepšíte i ten nejdůležitější vztah – vztah k sobě: Když si na sebe pravidelně začneme dělat čas, začneme se mít jako prioritu, aniž bychom se někomu obhajovali, ukazujeme tím sami sobě, že jsme pro sebe důležití. Pravidelný odpočinek či relaxace je krásným aktem sebelásky. Je důležité se za to i ocenit, protože ač nás odpočinek či relaxace nemusí stát žádné peníze, rozhodně nás stojí značnou dávku sebediscipliny a překonávání sebe sama, svých bloků, programů a strachů. Takže pokud máte odvahu do toho jít, tak se ještě na závěr jednou pochvalte.

travel, lake, nature-1749508.jpg

Když jste si přečetli, jaké skvělé účinky nám relaxace a odpočinek přináší, možná chápete, proč není dobré ji zanedbávat (a proč jsem použila takový provokativní název článku). Pokud se cítíte přetížení a vyčerpaní, udělejte už dnes malý krok k tomu, abyste se postarali o svou vlastní pohodu a vnitřní klid. Vaše tělo i mysl vám za to poděkují.

V dalším článku se chci podrobněji věnovat některým technikám, které hezky fungují mě nebo mým klientům. Také si povíme o dalších účincích relaxace, které vás možná překvapí.

Tady jen malá ochutnávka, pokud vám 7 úžasných účinků relaxace vypsaných výše nestačilo 😀

Relaxace může zlepšit trávení – díky relaxaci můžeme pozitivně ovlivnit náš zažívací systém. Snížení stresu a napětí nás uvádí do módu, kdy tělo může kvalitně trávit potravu, vstřebávat živiny a zároveň se čistit. Teoreticky si můžete ulevit i od některých konkrétních obtíží s trávicím systémem, ale relaxace v takových případech bude spíše jedním dílkem z celé skládanky.

Těšíte se na další dávku informací o relaxaci? Já moc.

Zatím vám přeji krásný den. A nezapomeňte na sebe 🙂

S láskou,
Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *