O mně
Ráda bych se Vám představila
Jmenuji se Petra Horáčková.
Obor Fyzioterapie jsem objevila při studiu posledního ročníku na gymnáziu. Spolužačky řešily, zda si tam podat přihlášku a mě tento obor zaujal. Věděla jsem, že moje zaměření bude humanitní a biologie člověka, kterou jsme v posledním roce brali, mě fascinovala. Podala jsem si tedy přihlášky a dostala jsem se na Fakultu zdravotnických studií na univerzitě Jana E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Dodnes si pamatuji to nadšení, když jsem se dozvěděla, že mě přijali. Studium bylo náročné, ale bavilo mě. Měli jsme spoustu praxe a já jsem zjistila, že mě baví pracovat s lidmi. To je v tomto oboru docela výhoda 😀
Bakalářské promoce byly jedním z nejkrásnějších dnů v mém životě. Měla jsem kolem sebe své milované lidi a v sobě pocit, že jsem to dokázala, že jsem překonala všechny těžkosti a nevzdala se.

Po dokončení bakalářského studia jsem nastoupila na plný úvazek jako fyzioterapeutka do jedné soukromé ambulance. Byla jsem trochu v šoku z reality.
Postupně jsem začla mít jednoho pacienta za druhým a málo času na přemýšlení, začínala jsem upadat do stereotypu a jet na autopilota. Nechápala jsem ještě souvislosti tak, jako dnes (a těším se, že za pár let se i na tyto chvíle budu ohlížet se shovívavým úsměvem a vědět, že už jsem zase o kus dál).
Klientům jsem chtěla radit, jak se cítit dobře, jak cvičit a starat se o své tělo, ale sama jsem měla stres uložený v těle, na cvičení jsem neměla energii a náladu a se svým tělem jsem zacházela bez respektu a lásky. Také mi chyběly zkušenosti, tápala jsem, nevěřila si.. Řekla jsem si, že to chce změnu a věděla jsem, že se chci dál rozvíjet a prohlubovat své znalosti
Podala jsem si přihlášku a dostala jsem se na magisterské studium na Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Byl to částečně i můj únik před realitou tehdejšího způsobu práce – brala jsem to jako prodloužení bezstarostného studentského období a při škole jsem pracovala jako fyzioterapeutka brigádně.
Studijní náplň ve škole byla opravdu náročná, byla zde znát i rivalita mezi univerzitami (kdo nebyl z FTVS, tak měl trochu problém) a celkově to pro mě byla i velká zkouška psychické odolnosti. Musela jsem se rozhodnout – překonat své strachy, zamakat nebo se vzdát.
Naštěstí jsem se nevzdala, jen jsem změnila svůj přístup – věděla jsem, co chci a chtěla jsem k tomu cíli dojít.
Uvědomila jsem si, že vlastně o nic nejde a že chci, aby mi studium více dávalo, než bralo. Dále, že srovnávání se spolužáky a snižování vlastní hodnoty nemá smysl. Na škole jsem se naučila větší lásce k pohybu – od plavání až po jógu, dala mi větší schopnost přemýšlet v souvislostech.



Harmonie, zdraví, přirozený a radostný pohyb.
Studium jsem dokončila v lednu 2020 a je úžasné vidět, jak moc jsem se díky tomu posunula – profesně i osobně. Objevila jsem dávnou pravdu – kázat vodu a pít víno nefunguje. Učila jsem se vnímat své tělo, hezky s ním zacházet, přijímat ho tak, jak je, pravidelně mu dopřávat dostatek přirozeného pohybu a učím se to dodnes.
Dále se rozvíjím prostřednictvím kurzů a seminářů, abych měla v ruce co nejvíce nástrojů, kterým svým klientům pomoci. Baví mě hledat další metody a úhly pohledu, zkrátka neuzavírat se „jen“ do škatulky fyzioterapeut.
Své dosavadní zkušenosti aplikuji denně ve své práci – pomocí různých fyzioterapeutických metod pomáhám lidem cítit se opět dobře, přijímat své tělo a stát se jeho parťákem, což se také sama na sobě učím Ráda používám například techniky měkkých tkání, masáže, mobilizační techniky, cvičení na neurofyziologickém podkladě a na základě vývojové kineziologie.
Vzdělání v oboru
2017 – 2020 Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu, obor Fyzioterapie: magisterské vzdělání
2013 – 2017 Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Fakulta zdravotnických studií, obor Fyzioterapie: bakalářské vzdělání
Absolvované kurzy a odborné semináře
2022/23 Dynamická Neuromuskulární Stabilizace (Kolář, Ježková, Nasslerová, Urbářová, Schreier)
2022/23 Jóga v širších souvislostech – Instruktorský kurz jógy se zaměřením na zdravotní aspekty jógy (Neumannová, Mikešová, Malá)
2022 Jizvy: diagnostika a psychosomatické souvislosti (Veverková, Kolátor)
2021 Rehabilitační léčba některých druhů funkční ženské sterility metodou L. Mojžíšové (Jedličková, Malá)
2020 Teorie a terapie funkčních poruch – online kurz (Šádek)
2019 Funkční trénink (Šádek, Hybš)
2019 Fyzioterapie funkce I. (Lewitová, Pospíšilová, Zikmundová, Vaľa)
2018 Jógová terapie – základní část (Malá)
2018 Terapeutická dohoda (Jandourková, Papáčová)
2018 Bránice a její role při vzniku funkčních poruch pohybového a viscerálního systému (Bitnar)
2017 Dětská noha (Vondrášová)
2017 Jak na poruchy dýchání – plicní rehabilitace (Neumannová)
2017 Cvičení na velkém míči, s overbally a labilními válci (Baranová, Vagner)
2017 Intenzivní kurz Fyzikální terapie pro fyzioterapeuty – A (Urban, Poděbradský)
2015 Terapeutické využití Temtex tapu (Kobrová)