Poslední dobou se všude dočteme, jak sezení škodí, a tak nebudu vypisovat všechna negativa sedavého způsobu zaměstnání. V dnešním článku se spíše zaměříme na rady a tipy, co pro sebe můžete udělat, pokud právě Vy při práci převážně sedíte. Mám mnoho klientů, kteří se živí prací v sedě nejčastěji u počítače a vím, že se jim dá celkem snadno pomoci od jejich obtíží.
Dále jsem tyto rady a tipy sama na sobě zkoušela při psaní své diplomové práce, kdy jsem u počítače proseděla hodiny a hodiny. Mám tedy ověřeno, že to funguje. Chtěla bych tímto článkem dát naději všem, kdo pracují vsedě (protože Vás je čím dál více a tento trend pokračuje) – dá se to přežít a celkem si to i užít, ale je nutné pro to něco udělat. Pojďme si povědět co to “něco” může být
Neseďte dlouho ve strnulé a nepřirozené pozici
- Pozici sedu často měňte (ale pozor na sed s nohou přes nohu)
- Alespoň 1x za hodinu se zvedněte ze sedu
- Provádějte průběžně jednoduché protahovací cviky – protáhněte si krční páteř, otočte se do rotace či úklonu v hrudní páteři nebo si protáhněte ruce nad hlavu
- Vyzkoušejte chvíli pracovat vestoje či v jiné alternativní pozici

Dýchejte (více o tomto tématu někdy jindy)
- Uvědomte si, jak dýcháte: mělce/hluboce, klidně/přerývaně, nosem/ústy
- Položte si ruce pod klíční kosti a zkuste prodýchat horní část hrudního koše – není třeba nadechovat se zhluboka,dýchejte přirozeně, nosem a vnímejte pohyby hrudníku. Poté položte ruce na spodní žebra a prodýchejte tuto oblast. Nakonec prodýchejte i oblast břicha a spodní části zad. V ideálním případě by se ramena neměla zvedat směrem k uším.
- Můžete také zkusit relaxační dechovou techniku – levou ruku položte na hrudník do oblasti hrudní kosti a pravou ruku na břicho – zhruba na pupek. Zavřete oči, uvolněte ramena a chvíli jen vnímejte dechové pohyby Vašeho těla – dech můžete lehce prohloubit (lepší je dýchat pouze nosem, ale vyzkoušet můžete klidný nádech nosem a pomalý výdech ústy).

Využijte pomůcky
- Správné ergonomické nastavení výšky židle, stolu a monitoru počítače by mělo být samozřejmostí
- Můžete vyzkoušet ergonomickou myš
- Za záda si můžete dát ergonomický válec, overball či smotanou deku (měňte výšku uložení této pomůcky a zkuste ji nemít neustále)
- Nohy můžete masírovat míčkem – hopík, golfový míček či ježek
Dopřávejte si dostatek přirozeného pohybu
- Zkuste místo toho, že se doma opět posadíte buď k televizi, k počítači nebo s telefonem v ruce vyrazit na procházku do přírody – s rodinou, s přáteli, s pejskem či jen tak sami. Kromě toho, že tím podpoříte svůj kardiovaskulární systém, svalový a ligamentózní aparát a další důležité systémy těla, budete mít krásný pocit, že jste pro sebe něco udělali a podpoříte tím i své duševní zdraví.
- Cestou do práce či z práce vystupte o zastávku dříve a zbytek dojděte pěšky
- Doma se protáhněte, zacvičte si nebo si někam na cvičení zajděte
Možností, jak si pomoci od dyskomfortu či bolestí při práci vsedě nebo jak těmto potížím předejít je mnoho. Každý si vybere, co mu nejvíce vyhovuje. Pokud nic nepomůže nebo si nejste jistí nestyďte se navštívit fyzioterapeuta – prevence je vždy snazší než řešení již vzniklého problému.
V případě dotazů se na mě neváhejte obrátit na sociálních sítích, mailem či telefonicky.

Jsem fyzioterapeutka s vášní pro seberozvoj. Svým klientům pomáhám porozumět jejich tělu, vnímat jej i s ním správně zacházet. Provázím je na cestě k pohybu a radostnému bytí s lehkostí a bez bolesti.